Web Tasarım2022-10-14T13:45:48+03:00

Bir web sitesi bir web sitesidir, değil mi? Yanlış. Eski, kafa karıştırıcı veya karmaşık ve düzensiz bir web tasarım markanıza zarar verir. Markanıza zarar verebileceğini söylemiyoruz, zarar vereceğini söylüyoruz. O halde sormamız gereken ilk soru; başarılı olmak adına sitenizi nasıl hazırlayabilirsiniz? Web sitenizi tamamen özgün bir şekilde tasarlatarak mükemmel bir web sitesi oluşturabilirsiniz. Fakat web tasarımı nedir? Web tasarım dediğimiz zaman ne anlamak gerektiği, neden gerçek anlamda önemli olduğu ve nasıl doğru bir şekilde yapılacağını öğrenmek istiyorsanız okumaya devam etmelisiniz!

Web Tasarım Nedir?

Web tasarım, bir web sitesini kullanırken genel görünümünü oluşturan ve sitenizin genel havasını yaratan şeydir. Sitenizin yapısından ve düzeninden; resimlerine, renklerine, yazı tiplerine, içeriklerine ve grafiklerine kadar web sitenizin bütün öğelerini planlama ve oluşturma sürecidir.

Web tasarım, grafik tasarım, arayüz tasarımı, kullanıcı deneyimi tasarımı, içerik oluşturma ve arama motoru optimizasyonu (SEO) dahil olmakla beraber bir web sitesinin tamamlanmış halini oluşturmak için birlikte çalışan çok sayıda bileşeni bir araya getirmek gerekmektedir. Bu öğeler ise, web sitenizin çeşitli cihazlarda nasıl göründüğünü, nasıl hissettirdiğini ve nasıl çalıştığını belirlemektedir. Bütün bu süreç hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bir web sitesi oluşturmaya ilişkin bu ayrıntılı kılavuza göz atmalısınız.

Web tasarım, bir web sitesinin çalışmasını sağlayan ve gerçek kodlama olan web geliştirmeden daha farklı bir alandır. Bir web sitesi kurmak için hem web tasarımına hem de web geliştirmeye ihtiyacınız vardır. Aynı zamanda hem web ve UX geliştiricileri olan web tasarımcıları bulabilmenize rağmen, unutmayın ki bunlar farklı becerilerdir. Web tasarımcıları fikirlerinizi alır ve fikirlerinizi web sitenizin nasıl görüneceğini gösteren bir maket haline dönüştürür.

Web tasarım uzmanı, bir web sitesi tasarlama işinin sadece yaratıcı kısmını ele almaktadır. Bazen mühendis veya yazılımcı olarak da adlandırılan web geliştiricileri, web tasarımcınızın sizin için yaptığı maketi alır ve web’de görüntülenebilmesi için onu bir yazılım diline çevirerek çalışır ve web sitenizi işlevsel hale getirirler. Bu da genel olarak özel kodlama widget’ları ve diğer araçlar anlamına gelmektedir.

Her zaman bu sektörde alanında uzman bir web tasarım ajansı tercih etmelisiniz çünkü web tasarım firmaları size kalite güvencesi verecektir. Alanında uzman Hobi Ajans gibi web tasarım şirketleri, bünyelerinde kurumsal web tasarımı konusunda uzman birçok web tasarım uzmanı bulundururlar. Bu sayede sizde mobil uyumlu (responsive) web tasarım ve SEO uyumlu web tasarım barındıran bir tasarım paketi satın alabilirsiniz. Web tasarım fiyatları ise sizin gerekliliklerinize göre belirlenecektir.

Teknolojinin gelişmesi kurumların/firmaların reklam ihtiyaçlarının tabela, afiş, kartvizit gibi matbaacılık alanlarından daha farklı bir alan olan internet ortamına yönlenmesini sağladı. Daha uygun bütçe ile en etkili reklam faaliyetlerinin yürütülebileceği alan olan internet, yeni müşteri kitlelerinin hazır olarak beklediği ve satışlarınızın arttırılabileceği etkili birimlerin başında geliyor. Firmanızı ve ürünlerinizi daha iyi bir şekilde tanıtabileceğiniz, kurumsal kimliğinizi ön plana katarak yeni müşteri kitlelerinize ulaşabileceğiniz günümüzün en etkili aracı olan web sitenizi oluşturarak sizde bu Dünya’da yerinizi alın.

Hobi Ajans, sizlere kurumsal kimliğinize uyum sağlayabilecek son teknoloji web standartları ile hazırlanan kurumsal Web Tasarım hizmetlerini müşteri memnuniyeti anlayışı ile sunuyor.

Tasarım

İlk izlenim çok önemli

Web Tasarım

Marka imajı tasarımla başlar. Ziyaretçileri etkilemek için göz alıcı tasarımlar oluşturuyoruz.

İçerik

Ziyaretçiyi doğru bilgiler ile karşılayın

İçerik Geliştirme

Kaliteli ve doğru içerik ile ziyaretçilerinize en doğru bilgiyi vererek güvenlerini kazanın.

Dinamik altyapı

7/24 içerik güncelleme imkanı

Yazılım altyapısı

Doğru ve işlevsel bir yazılım altyapısı ile ziyaretçilerinize sürekli güncel bilgiler sunun.

Web tasarım neden önemlidir?

İlk izlenim gerçek anlamda önemlidir. İlk izlenimin ne kadar önem arz ettiğini kısa bir şekilde ifade etmek mümkün değil. Güçlü bir web varlığınız yoksa markanızın potansiyel gücünü kullanmıyorsunuz demektir. Web’de markanızı arayan ve belli ölçüde standart sahibi bir web tasarım bulamayan potansiyel müşterileriniz, sizinle çalışma fikrinden uzaklaşabilir. Web sitenizi ziyaret edip vasat bir şey buldukları takdirde, şirketiniz veya ürününüzle pek ilgilenmediğiniz izlenimini edinebilirler. Web tasarımınızı doğru ve özgün bir şekilde yaparak web sitenizi ziyaret eden potansiyel müşterileri kaçırmama fırsatı yakalayın. Artık web tasarımı hakkında bir ölçüde bilgi sahibi olduğunuza göre, web tasarımının bazı açıklayıcı işaretlerine ve onu çok iyi olmayan web tasarımından ayıran şeylere de bakalım.

Web tasarımınızı aynı zamanda kimin yaptığı da çok önemlidir çünkü bu alanda deneyim her şeydir. Sektörde iyi deneyimlere sahip olan web tasarım ajansı ile anlaşmak size her zaman daha güvenilir bir deneyim sağlar. Kurumsal web tasarım, SEO uyumlu web tasarım ve mobil uyumlu web tasarım konularında deneyimli bir web tasarım uzmanı sizin tam olarak ihtiyaç duyduğunuz her şeyi yapma potansiyeline sahip olacaktır. Web tasarım fiyatları taleplerinize göre değişmektedir.

Akıllı Cihazlar ile Tamamen Uyumlu!

Uzman yazılımcı ekibimiz sayesinde tablet, telefon, bilgisayar gibi akıllı cihazlarınız ile tamamen uyumlu bir şekilde çalışabilen (responsive) mobil uyumlu web tasarım hizmetleri sunuyoruz. En son teknoloji ile hazırlanan web siteleriniz akıllı cihazlarda sorunsuz ve kusursuz bir görünüm, işleyiş ile çalışır. Böylelikle web sitenizi gezen ziyaretçiler olumlu bir şekilde deneyim elde ederler.

Dinamik ve Esnek Yapı!

Web siteniz hazır hale geldiğinde, siteniz için ilerleyen zamanlardan içerik eklemek istediğiniz durumlarda sizler için hazırladığımız Kontrol Paneli aracılığı ile sayfa içeriklerinizi, görsel resimlerinizi, videolarınızı, pdf dosyalarınızı rahatlıkla web sitenizde yayınlayabilirsiniz. İş tesliminde kontrol paneli şifrelerinizi sizlere teslim ediyoruz. Böylelikle tüm içeriklerinizi yönetebilirsiniz.

Google ile Uyumlu Altyapı

Yaptığımız bütün tasarımlar Google ile tamamen uyumlu bir şekilde çalışır. Google’ın web sitelerinde aradığı yüzlerce SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) kriterini destekler. Böylelikle siteniz Google ve diğer arama motorlarında daha üst sayfalarda kendiliğinden yükselir. Daha profesyonel destek için sizlere SEO Danışmanlığı hizmeti sunuyoruz. Bunun için bizden destek almanız yeterli olacaktır.

Web Tasarım Fiyatları

Bir web sitesinin maliyeti, şirketlerin web sitesi tasarımı için ne kadar ücret talep ettiğine dair pek çok faktör olduğu için önemli ölçüde değişir. Web tasarım fiyatları, sitenizin boyutuna, içerik miktarına ve gereken uzmanlık düzeyine bağlı olarak geniş ölçüde değişecektir. Web sitenizde ne kadar çok özellik ve işlevsellik varsa, tasarlama ve geliştirme maliyeti o kadar artar. Çoğu şirket size temel web sitesi kurulumu için bir fiyat verecek ve ardından çeşitli özellikleri ekstra olarak ücretlendirecektir.

Hobi Ajans olarak müşterilerimize her zaman en kaliteli işleri en uygun fiyatlara sunma misyonu ile hareket etmekteyiz. Web sitenizde işinize yaramayacak ve kullanmayacağınız  hiç extraya yer vermiyoruz ve bunun için sizden ücret talep etmiyoruz. Hobi Ajans’ da sadece ihtiyaçlarınız için ödeme yaparsınız.

Kaliteli bir web tasarımı nasıl görünür?

İyi bir web tasarımı tam olarak öznel değildir. İllüstrasyon vb. tasarımlar gibi tasarım türlerinde, neyin iyi ve güzel olduğunun çoğu izleyicinin zevkine bağlıdır. Web tasarım da ise iyi ve kötü arasındaki çizgi çok daha net olarak belirgindir. Doğru tasarlanmış bir web sitesi, ziyaretçinizin aradığı deneyimi mükemmel bir şekilde yaratan bir web sitesidir diyebiliriz. Her zaman sektörde kendini kanıtlamış bir web tasarım ajansı, web tasarım şirketi ve web tasarım firmaları ile anlaşarak seçtiğiniz web tasarım uzmanı size kurumsal web tasarım konusunda çok daha kaliteli bir hizmet verecektir.

Web tasarım sektöründe, dönüşüm kullanıcının belirli bir eylemi gerçekleştirmesini sağlamak anlamına gelmektedir. Bir kullanıcı, web siteniz içinde bir eylem gerçekleştirdiği takdirde, web siteniz bir dönüşüm gerçekleştirmiş olur. Dönüşümler için bazı örnekler, bir haber bültenine kaydolmak, satın alım yapmak, hesap açmak veya web sitesinde daha fazla içeriğe erişmek gibi herhangi bir şey olabilir. Etkili ve doğru yapılmış bir web tasarımı, dönüşümleri teşvik etmek adına birkaç farklı unsuru bir araya getirecektir. Bunlar sırasıyla şu maddeleri içerir:

 • Negatif alanın zorlayıcı kullanımı
 • Kullanıcı için net bir şekilde sunulan seçenekler (kullanıcının seçenekleri ne kadar azsa, bunalmış ve kafası karışmış olma ihtimalleri o kadar azalır)
 • Açık ve net olan, harekete geçirici mesajlar
 • SEO uyumlu web tasarım
 • Dikkat dağıtmayan bir düzen ve iyi düşünülmüş bir kullanıcı yolculuğu (yani, sadece sayfadaki konuyla tam olarak alakalı olan resimlerin ve metinlerin kullanılması, sadece istenen eylemlere yol açan butonların kullanılması ve sadece harekete geçirici mesajlar için yazı tipi varyasyonlarının kullanılması)
 • Mobil uyumlu (responsive) web tasarım (kendini kullanıcı ekranına göre yeniden boyutlandırabilen ve yeniden yönlendirebilen, web sitesinin herhangi bir cihazda kullanımını kolaylaştırabilen bir tasarım: telefon, tablet, dizüstü bilgisayar veya masaüstü tarayıcılar için)
 • Bir hiyerarşiyi takip eden uygun boyutta yazı tipleri dikkati daha az dağıtacaktır.
 • Ziyaretçilerin dikkatini çeken, alakalı ve yüksek çözünürlükte içerikler ve görseller
 • Her sayfada bulunan metin ve resim miktarları arasında bir denge (çok fazla metin bir ziyaretçiyi bunaltır ve çok az metin de aynı şekilde ilgilerini keser)

Mobil uyumlu (responsive) web tasarım ve aynı zamanda SEO uyumlu web tasarım sayesinde web sitenizi Google gibi arama motorlarında ön plana çıkarmanız daha kolay olacaktır. Estetik tasarım seçimlerinin dönüşümleri etkilemediğini düşünüyorsanız tekrar düşünün. Web tasarım fiyatları her zaman sizin isteklerinize göre şekillenecektir. Web siteniz özellikle potansiyel kullanıcılarınız için ilgi çekici olmalıdır, bu nedenle onlarla hangi tarzın konuşacağını bulmaya çalışın. Markanızla uyumlu, göz alıcı görsellere yatırım yapın. Bariz stok fotoğraflardan uzak durun. Burada stok görselleri kullanma hakkında daha fazla bilgi edinmeyi ihmal etmeyin. En muhteşem web sitesi bile markanıza uymuyorsa işe yaramaz. Tabii ki, iyi web tasarımı sadece faydacı değildir. Ziyaretçiler, ilgi çekici ve markaların estetiğine uyan web sitelerini sever.

Mobil Uyumlu (Responsive) Web Tasarım

Bir web sitesi mobil uyumlu (responsive) web tasarım ile hazırlandığında, düzen ve/veya içerik, sunuldukları ekranın boyutuna göre yanıt verecek veya uyarlanacaktır. Mobil uyumlu (responsive) web tasarım ile tasarlanmış bir web sitesi, okuduğunuz cihaza uyacak şekilde otomatik olarak değişecektir. Tipik olarak, mobil uyumlu (responsive) web tasarım ile hedeflenen dört genel ekran boyutu vardır: geniş ekran masaüstü monitör, daha küçük masaüstü (veya dizüstü bilgisayar), tablet ve cep telefonu.

SEO Uyumlu Web Tasarım

SEO uyumlu web tasarım (veya arama motoru optimizasyonuna sahip web tasarım), bir web sitesini arama motorlarında iyi sıralanacak şekilde optimize etme uygulamasıdır. Web sitesi tasarımı, bir web sitesinin ve tüm sayfalarının tasarımı oluşturulmasıdır diyebiliriz. Eğer bunları bir araya getirirseniz, SEO uyumlu web tasarım yani arama motorları için optimize edilmiş bir web sitesinin tasarımının oluşturmuş olursunuz.

Sıkça Sorulan Sorular:

En iyi web tasarım şirketleri hangileridir?2022-10-14T13:40:05+03:00

Web tasarım konusunda en iyi web tasarım şirketi için temel kıstas ihtiyaçlarıızı tam olarak karşılaması olacaktır. Yeterli deneyime ve donanıma sahip olduktan sonra sizin taleplerinizi en uygun şekilde yerine getirebilecek şirket sizin için en iyisi olacaktır. Bu nedenle bir şirketle anlaşmadan önce taleplerinizi iletip cevabın sizi tatmin etmesine göre ilerlemek en doğrusu olacaktır.

Hazır web tasarım nedir?2022-10-14T13:39:37+03:00

Hazır web tasarım şablonları, web sitesi geliştirme için örnek bir web sitesi düzeni olarak tasarlanmıştır. Bu şablonlar çevrimiçi olarak mevcuttur ve web siteniz için kullanmak üzere satın almanız yeterlidir. Hazır bir şablonun bir dezavantajı, birçok kişinin web siteleri için sizinkiyle aynı şablonu kullanabilmesidir.

Web tasarım alt dalları nelerdir?2022-10-14T13:39:07+03:00

Web tasarımı alt dalları; statik, dinamik veya CMS (içerik yönetim sistemi) ve e-Ticaret sitesi olmak üzere üç çeşittir.

 1. Sitenizde yalnızca birkaç sayfaya ihtiyacınız olduğunda ve verilerin değişmesi gerekmiyorsa, statik bir tasarım en iyisidir. Statik bir sitedeki bilgiler eskisi gibi devam eder ve zaman içinde herhangi bir değişiklik olmaz. Statik web siteleri HTML, CSS ve Java ile yapılır. Oluşturmaları basittir ve arama motorları tarafından kolayca taranırlar.
 2. Dinamik bir web sitesi tasarımı, dinamik verileri iletebilir. Bu, meydana gelen değişikliklere güvenmek anlamına gelir; site verileri, birkaç kritere bağlı olarak otomatik olarak güncellenir. Tasarımı, içerik yönetim platformunda veya WordPress, Joomla ve benzeri CMS’de oluşturulur. Ana engel, bu tür bir web sitesinin tasarımının zor olmasıdır.

Satış içeren bir mağazanız varsa, bir e-ticaret sitesine veya e-mağazaya ihtiyacınız var. İyi bir e-ticaret platformu, web sitesinin tüm teknik bölümleriyle ilgilenmenizi teşvik eder.

Kurumsal web tasarımı nedir?2022-10-14T13:38:24+03:00

Kurumsal web site veya diğer adıyla kurumsal site, bir firmayı, kurumu veya kuruluşu sadece müşterilerine veya kullanıcılarına değil, tüm kitlelerine sunan internet sitesidir. Kurumsal siteler için hazırlanan tasarımlar, kurumsal web tasarımı olarak adlandırılır.

Web tasarım hakkında çok daha detay bilgi alabilmek için wikipedi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.