SEO, Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelmektedir ve bir web sitesinin teknik yapılandırmasının yanında içerik alaka düzeyini ve bağlantı popülerliğini de optimize etmek için kullanılan süreçtir. Böylelikle sayfalar kolayca bulunabilir, kullanıcıların yaptığı arama sorguları için daha alakalı ve popüler hale gelebilirler. Sonuç olarak ise arama motorları onları daha iyi sıralar.

Arama motorları, kullanıcı aramalarının ihtiyaçlarını karşılayan içeriği öne çıkararak hem kullanıcıların arama deneyimine hem de sayfaların sıralamasına fayda sağlayan SEO çabalarını destekler. Bu, başlıklarda, meta açıklamalarda ve başlıklarda ilgili anahtar kelimelerin kullanımını, diğer SEO en iyi uygulamalarının yanı sıra, sayı dizileri yerine anahtar kelimeler içeren açıklayıcı URL’leri ve sayfanın içerik anlamını belirtmek için şema işaretlemesini içerir. Arama motorları, insanların internette aradıkları şeyleri bulmalarına yardımcı olur. İster bir ürün araştırın ister restoran arayın ister tatil rezervasyonu yapın, bilgiye ihtiyaç duyduğunuzda arama motorları ortak bir başlangıç ​​noktasıdır. İşletme sahipleri için, alakalı trafiği web sitenize yönlendirmek için değerli bir fırsat sunarlar.

Arama motoru optimizasyonu (SEO), daha fazla trafik alabilmeniz için web sitenizi bir arama motoru sonuç sayfasında (SERP) daha üst sıralarda yer alacak şekilde yönlendirme uygulamasıdır. Amaç, genellikle hedef kitleniz için en çok anlam ifade eden arama terimleri için Google sonuçlarının ilk sayfasında yer almaktır. Bu nedenle, SEO, web sitenizi nasıl yapılandıracağınızın teknik doğası ile ilgili olduğu kadar, kitlenizin istek ve ihtiyaçlarını anlamak ile de ilgilidir. Peki içeriğinizi SEO için nasıl optimize edersiniz ve gerçekte hangi “sıralama faktörleri” önemlidir? Buna cevap verebilmek için öncelikle arama motorlarının nasıl çalıştığını anlamamız gerekiyor.