Başarılı bir SEO analizi için 5 önemli kriter

//Başarılı bir SEO analizi için 5 önemli kriter

SEO analizi hem web sitenizi arama motorlarında ön plana çıkaracak hem de kullanıcıya sunulan içeriğin kalitesini arttıracak olan çalışmalar için gerçekleştirilecek bir planlama – değerlendirme sürecidir. Bu süreç için geliştirilmiş pek çok farklı araç bulunuyor. Online olarak kullanabileceğiniz bu araçlar ile hem web site kalitenizi hem de hata ve sorunlarınızı daha net bir şekilde belirleyebilirsiniz.

Bu yazımızda işinize yarayacak online araçlardan, başarılı bir SEO analizi için gerekli adımları ele alırken aynı zamanda başarılı bir web sitesi için uyulması gereken başlıca kuralları da ele alacağız.

  1. İçerik özgünlük kontrol aracı

Web sitenizde yayımlanacak olan yazıların SEO açısından tam olarak özgün olduğundan emin olduğunuzda, orjinallik bakımından ön plana çıkarsınız. Bu sizi arama sonuçlarında bir adım daha ön plana çıkarır. SEO analizi kullanabileceğiniz pek çok farklı online araç bulunuyor ve bu araçlar daha çok, ilgili kelime ve cümlelerin daha önce başka bir web sitesinde kullanılıp, kullanılmadığını tarıyor ve size yazılı içeriğiniz hakkında % cinsinden bir sonuç veriyor. Bu sayede sorunlu yerleri tekrardan düzenleme yoluna gidebilirsiniz fakat genel olarak %80 yeterli bir sonuçtur.

  1. Pagerank ve backlink

Eğer web siteniz uzun bir süredir varsa, bu durumda pagerank (SEO açısından artık pek önemi olmasada) ve backlink değerlerinin kontrol edilmesi gerekir. Bununla birlikte ne şekilde bir çalışma yürütülebileceğini de doğru bir şekilde belirleyebilirsiniz.

  1. İstatistik hizmeti

Web sitenizin kullanım istatistiklerini gözden geçirmelisiniz. Web sitenize daha çok hangi kanallar üzerinden kullanıcı geldiğini belirlemeli ve bu kullanıcı kitlesi için doğru hamleler gerçekleştirerek, ilgili kanallardan gelen organik trafiği arttırmalısınız.

Ek olarak web sitenize arama motorları aracılığı ile ulaşmış olan kullanıcıların arama yapmış oldukları anahtar kelimeleri dikkate almalı ve bu doğrultuda bir içerik geliştirmesi yaparak, daha çok trafiğin sağlanmasını başarabilirsiniz.

  1. Anahtar kelimeler

Yazılar içerisinde anahtar kelimelerin ne denli doğru bir şekilde kullanıldığı göz önünde bulundurulmalıdır. Burada ilgili anahtar kelimelerin kullanım sıklığının ideal bir oranda olmasının etkili bir SEO çalışması için gerekliliği unutulmamalıdır.

Anahtar kelimeler ile ilgili bilinmesi gereken bir diğer önemli şey ise anahtar kelime varyasyonlarının sizi başarıya ulaştırabileceğidir. Burada özellikle rakiplerinizin önüne geçebilmek için hazırlanmış profesyonel bir yazılı içeriğin içerisinde uygun bir şekilde geçirilecek anahtar kelime uzantılarının büyük bir önem taşıdığını belirtmek gerekir.

  1. Sayfa yüklenme hızı

Sayfanızın yüklenme hızı önemli SEO için bir kriterdir. Bunun için yapılacak olan çalışmalar daha çok ilgili verinin kısıtlanmasına yönelik olmalıdır. Burada çoğu zaman bir sayfanın geç yüklenmesine sebebiyet veren etkenler üzerinde bir çalışma yürütülür ki bu etkenler genel olarak; görseller, yanlış ve hatalı scriptler, sayıca fazla embed ve iframe kullanım yoğunluğu, hareketli görsel sıklığı ve boyutu gibi çeşitli kriterler üzerinde iyileştirmeler yapılarak, sayfa açılış hızı önemli oranda arttırılır.

2018-08-25T08:08:17+00:0013 Ocak 2016|