Başarılı bir e-ticaret sitesi için 5 önemli ipucu

//Başarılı bir e-ticaret sitesi için 5 önemli ipucu

Oldukça fazla ilgi gören bir sektör; e-ticaret sektöründe yükselen rakipler ve de aynı zamanda artan bir kullanıcı kitlesi bulunuyor. Bu durumun pek çok avantaj ve dezavantajları var burada önemli olan ise avantajları doğru bir şekilde belirleyip, uzun süreli bir başarı sağlamaktır.

 

Bu aşamada öncelikle sektörün yükselişindeki rakip analizi ve aynı zamanda potansiyel müşteri profilini belirlemek önemli bir başlangıç olacaktır. Peki ne yapılmalı?

 

  1. Rakip Analizi

 

Rakiplerinizin web sitelerini, kullandığı reklam yöntemlerini ve çok daha fazlasını inceleyin. Onlarda olmayan fakat sizde olan artıları belirleyin. Bu artılar hem web sitenizin tasarımı hem de içeriği ile ilgili olabilir ve hatta çoğu zaman ürün farklılığı ile de başarıya ulaşmanız mümkündür.

 

  1. Potansiyel Müşteri Analizi

 

Bu analiz en önemli temel aşamalardan birisini ifade ediyor çünkü potansiyel müşteri tanımı oldukça geniş ve kendi içerisinde farklı kategorilere de ayrılabiliyor. Buna göre bir potansiyel müşteri ilgili ürünlerin ilgili çeşitlerini bulamamış ancak web sitenize gelmiş bir müşteri olabileceği gibi sadece sosyal medya üzerinde reklamlarınızı görecek olan ve bu sayede kazanabileceğiniz müşterileri de ifade eder.

 

Dolayısıyla potansiyel müşteri tanımı geniştir ve bu müşterilerin kazandırılması aşamasında uygulanacak çeşitli reklam, içerik ve ürün tedarik çalışmaları vardır. Bu da daha çok rakiplerde olmayan ancak siz de olan model ve yaklaşımların benimsenmesi ile olur.

 

  1. Blog Sistemi

 

Blog sistemi e-ticaret sitesi için kesinlikle en önemli ayrıntılardan birisidir. Hedef kitleye ulaşabilmenizdeki en büyük kolaylığı bu sistem size sunar. Ancak unutmayın ki blog içerisinde girilecek her bir yazı ‘’özgünlük’’ ve ‘’kalite’’ kriterlerini taşımalıdır. Aksi takdirde imajınıza olumsuz etkileri olabilir ki bu da aynı zamanda sunulan hizmetler hakkında olumsuz bir izlenime sebebiyet verir.

 

  1. Sosyal Medya

 

Sosyal medya internet kullanıcılarının en çok zaman geçirdikleri platformların başında geliyor. Bu alanlar aynı zamanda müşterileriniz ve potansiyel müşterileriniz ile etkili ve samimi girişimlerinizin bulunabileceği, çeşitli konular hakkında geri dönüşleri yapabileceğiniz gibi aynı zamanda çeşitli ürün ve hizmetlerinizi de kolay bir şekilde tanıtabileceğiniz sistemlerdir.

 

  1. Profesyonel Tasarım

 

Bir e-ticaret sitesi için en önemli kriterlerden birisi de tasarımdır. Unutmayın ki e-ticaret site içeriğiniz ne olursa olsun, ilk girişte kullanıcının izlenimi tamamen tasarımınızla doğrudan alakalı olacaktır.

 

Buna göre web site içeriğine göre uygun bir tasarımın gerçekleştirilmesi gerekir. Yazılı ve görsel içeriğin ağırlıkta olduğu bir e-ticaret sitesi için daha çok açık renkler ve sade tasarım tercih edilir. Bunun nedeni ise içeriği ön plana çıkartmaktır.

 

İçeriğin ön plana çıkartılması, bir e-ticaret sitesi açısından daha da önemlidir. İlgili ürün veya hizmetlerin özellikleri ve detayları açık, net, anlaşılabilir bir şekilde sunulmalıdır. Dolayısıyla bir e-ticaret sitesi için gerçekleştirilecek bir web tasarım hizmetinde ilgili ürün ve hizmetlerin ön plana çıkarılması büyük önem arz eder. Bu da profesyonel bir web tasarımı için önemli ipuclarından birisidir.

2018-08-24T11:41:18+00:0021 Şubat 2016|